Advanced communication - Taking communication to the next level

Ilość powierzchni biurowych na warszawskim rynku wpływa na reguły gry

  • 03.04.2017

Duża podaż nowoczesnych powierzchni biurowych na warszawskim rynku wpływa na reguły gry. Najemcy mając do dyspozycji wiele możliwości chcą wykorzystać sytuację domagając się dodatkowych upustów i benefitów ze strony właścicieli budynków biurowych. Część właścicieli dopasowuje się do sytuacji i walczy o najemców posiłkując się najnowszymi rynkowymi standardami wykończenia powierzchni i ekonomicznymi zachętami, a część stosuję taktykę ucieczki do przodu i wprowadza dodatkowe elementy wpływające na komfort użytkowania powierzchni, co jednocześnie podnosi efektywność pracy najemców.

Warszawski rynek powierzchni biurowych dynamicznie rośnie. W 2016 roku na rynek trafiło 407 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, która znalazła się w 21 nowych biurowcach. Na etapie budowy znajduje się dalsze 675 000 mkw. powierzchni*. W obliczu tak dużej podaży należy spodziewać się, że presja na właścicieli budynków odnośnie wysokości stawek czynszów będzie wysoka. Sytuacja na rynku sprawia jednocześnie, że rośnie nie tylko standard powierzchni, ale także zaangażowanie deweloperów w tworzenie produktów dopasowanych w coraz większym stopniu do wymagań najemców i innych użytkowników powierzchni.  

Najemcy obecnie oczekują nie tylko na zachęty finansowe. Rośnie zaangażowanie pracowników w proces wyboru powierzchni biurowych, a ci poszukują nieruchomości optymalizujących ich pracę i pomagających zachować balans pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym. Biurowiec więc powinien nie tylko oferować wygodne miejsca pracy, ale być zlokalizowany w miejscu oferującym łatwy dojazd środkami komunikacji miejskiej, samochodem, możliwość zrobienia zakupów w bezpośredniej bliskości, możliwość zadbania o zdrowie i kondycję, jak również oferować punkty, które ułatwią najemcom organizację dnia: na przykład opiekę nad dziećmi – mówi Monika Rogucka, Leasing Manager w firmie OKRE Development, która realizuje biurowiec Grójecka Offices na warszawskiej Ochocie. Projektując nasze biurowce bierzemy pod uwagę efektywność i jakość powierzchni biurowych, właściwy dobór funkcji do biurowca, aby były komplementarne względem potrzeb najemców oraz aspekt finansowy, by spełnić oczekiwania najemców również w tym zakresie – dodaje Monika Rogucka.

W ramach funkcjonowania nowoczesnych budynków biurowych istotnym aspektem jest również spójna komunikacja na terenie projektu w tym właściwe systemy identyfikacji wizualnej oraz tak zwane wayfinding systems, które umożliwiają sprawne poruszanie się po częściach wspólnych obiektu i bezproblemowe trafienie w z góry założone miejsce. To ma szczególne znaczenie w przypadku dużych projektów, gdzie znalezienie drogi często nie jest sprawą oczywistą i rozpoczyna się już od wjazdu na parking, czy też jeszcze przed wjazdem lub wejściem do budynku.

Biurowce to także istotny element przestrzeni miejskiej wpisujący się w kontekst metropolii. Tutaj istotne są aspekty takie jak jakość projektu architektonicznego, jakość użytych materiałów, sposób prezentacji budynku w przestrzeni miejskiej, co obejmuje na przykład właściwą ekspozycję logotypów najemców na elewacji budynku, a także funkcje dodatkowe wpisujące się w miejskie trendy, jak stojaki i szatnie dla rowerzystów, czy też inna mała infrastruktura poprawiająca komfort użytkowania powierzchni – mówi Monika Rogucka z OKRE Development. Naszym najemcom oferujemy również szereg udogodnień związanych z aranżacją biura: od pomocy przy zaplanowaniu efektywnej aranżacji powierzchni po doradztwo w zakresie doboru właściwych materiałów do wykończenia biura – podkreśla Monika Rogucka z OKRE Development. 

*źródło: JLL, Cushman & Wakefield